Foteliki dla dzieci za granicą
  • Porady
  • Foteliki dla dzieci za granicą
Jedziesz z dzieckiem za granicę? Sprawdź jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek spowodowanych niezastosowaniem się do lokalnego prawa.

We wszystkich krajach obowiązuje wymóg przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych lub innych urządzeniach podtrzymujących. Nie ma jednak uniwersalnych zasad, dlatego w każdym z Państw może być inna granica wiekowa lub wzrost do jakiego dziecko musi podróżować w taki sposób.

Warto przypomnieć, że polskie przepisy w kwestii przewozu dzieci zostały dopasowane do wymagań Unii Europejskiej. Z tego powodu zniknęło stosowane wcześniej kryterium wieku dziecka, a głównym wyznacznikiem pozostał wzrost. Polska jest jednym z krajów, które wprowadziły obowiązek przewożenia dzieci w foteliku do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Taki przepis obowiązuje także w Austrii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Każdy z krajów Unii Europejskiej uchwalił za to jednogłośnie, że w przypadku montażu fotelika RWF (tyłem do kierunku jazdy) na przednim siedzeniu, poduszka od strony pasażera musi być zdezaktywowana.

Zobacz więcej informacji: Jaki fotelik dla dziecka za granicę

W krajach takich jak Austria, Cypr, Irlandia, Grecja, Niemcy i Portugalia obowiązuje ponadto zakaz przewożenia dzieci na przednim siedzeniu jeżeli nie ukończyły one 12 lat. Jadąc do Czech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy do Włoch należy również mieć na uwadze, że dzieci mogą być przewożone tam wyłącznie w fotelikach samochodowych, zarówno z tył, jak i z przodu.

Ponieważ regulacje w krajach Europejskich są niejednolite, warto fotelik zamontować na tylnej kanapie i posadzić w nim pociechę. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie naruszymy przepisów, szczególnie jeśli podczas trasy będziemy przekraczać granicę innych Państw wielokrotnie.

O szczegółach dotyczących przewozu dzieci w poszczególnych krajach w Europie możesz przeczytać na stronie www.ranking-foteliki.pl